Kaubamärgid

Mis on ksülitool?

Keemiliselt ei ole ksülitool suhkur, vaid suhkru alkohol. Kuigi suhkru alkohol viitab seosele kangema kraamiga, siis puudub ksülitoolil igasugune joovastav toime. Välimuselt on tegemist kristalse suhkru laadse värvitu pulbriga, mis lahustub vees erakordselt hästi. Magususelt on ksülitool samaväärne lauasuhkruga.

Ksülitooli leidub ploomides, vaarikates, maasikates, banaanides, kasemahlas, pihlakamarjades, maisitõlvikutes ja teistes taimesaadustes.
Erinevalt suhkrusöömisest tekib ksülitooli tarbimisel suus värskendav jahedustunne.
Ksülitooli plussina võib mainida nii meeldivat maitset kui ka järelmaitse puudumist. Seetõttu sobib teda kasutada toiduainetetööstuses.
Ksülitool on tuntud eelkõige kui magusaine, mida kasutatakse närimiskummides.

Et kaariest ennetada, võib suhkru asendada ksülitooliga nendes toiduainetes, mis eelkõige tekitavad kaariest: koogid, karastusjoogid ja muud maiustused. Isegi osaline asendus kaitseb hambaid.
Hambaaugud ksülitooli toimel muidugi kinni ei kasva, kuid hambaemaili pisikahjustus võib taandareneda. Seega abistab ksülitool suuõõne kaitsesüsteemi. Kui tarvitada ksülitooli sisaldavat närimiskummi ning mitte süüa toidukordade vahel suhkrut sisaldavaid maiustusi, võivad hambad kaariesest puutumata jääda. Lisaks sellele soodustab ksülitool süljevoolust, mis puhastab omakorda täiendavalt hambaid.
Omal kohal on ksülitool suhkruasendajana hambapastades vähendamaks suhkrute hulka suus.

Uuringud on kindlaks teinud, et need, kes korrapäraselt tarvitavad ksülitooliga tooteid, haigestuvad harvem bakteritest tingitud kõrvapõletikku.
Ksülitooliga võib teha ka ninapesu, kuna sarnaselt suuõõnele on ka limaskestadel streptokokkus pneumonia jt.bakterid, mille kasvu ksülitool takistab.
Uurimuste põhjal võib ksülitoolil olla ka osteoporoosivastane (luuhõrenemist pidurdav) toime.

Ksülitooliga valmistatud kommid ja närimiskummid sobivad ka diabeetikutele.

Suuremas koguses tarvitatuna võib ksülitool tarbimise alustades tekitada kõhulahtisust või kõhukrampe, kuid keha harjub ksülitooliga lühikese aja jooksul, sest ksülitool on kehaomane aine.
Ei sobi pärmi- ega juuretisepõhistesse tainastesse, sest mikroobid ja pärmseen ei saa kasvamiseks vajalikke aineid.

Ksülitool võib olla eluohtlik koertele!!!